Według lokalnych potrzeb i możliwości klimatu z domów wybudowanych w ciepłych regionach gliny lub cegieł w północnych regionach drewna, cegły lub kamienia, a ostatnio również z betonu i nowych materiałów ( beton komórkowy itp). Te materiały są często łączone w czasach historycznych, na przykład, konstrukcja drewniana z gliny albo z płyt cegły ( domu ramki ), obecnie często betonu lub stali ramki ( ramki ) i okładziny z cegieł. Dach formowania drewna, stali lub betonu dach i pokrycie , tradycyjnie słomę ( poszycie ), drewno ( półpasiec ), ceramiki ( płytki ) lub rock ( łupki ) lub metalu (miedź, stal, aluminium). Nowoczesne domy mają zazwyczaj nawet płaski dach bez krokwi, głównie z betonowych prefabrykatów z górnego uszczelnienia.

Najprostsze domy typowe dla Afryki równikowej, są gliny, zwykle okrągłe i pokryte liśćmi. W północnych regionach były prostokątne lub kwadratowe, z jednego, dwóch lub trzech pokoi, drewna lub kamienia, często zagłębionym w ziemi na skutek izolacji cieplnej ( z orzeszków ziemnych i zatopionego). Lekkie domy z bambusa lub innych drzew nie trzeba się podstaw, a cegły, kamienia i betonu domy oparte są w głębi, w którym nepromrzá kraj. Dawne fundamenty kamienne, zwykle beton dzisiaj i więcej domów są piwnice. Wysokie budynki i drapacze chmur mają bardzo głębokie fundamenty, ze stali lub betonu pali .

W nowoczesnych domach odgrywają ważną rolę w izolacji , a także przed wodą i wilgocią w piwnicach i fundamentach, dziś coraz więcej i izolacji termicznej. Termicznie izolowane ściany obudowy, gleb i dachów, właściwości izolacyjne są ważne do okien i drzwi. Nowoczesne domy mają także skomplikowane okablowanie i montaż (prąd, woda, gaz, kanalizacja, centralne ogrzewanie , klimatyzacja ), które stanowią znaczną część kosztów budowy.