Pojawienie się w domu wczesnym średniowieczu można zrekonstruować dzięki badaniom archeologicznym. Za okres 6 do 13 wieku prawdopodobnie typowy kawałek ziemnych odpowiednio. zapadnięte. W Roztoky im znaleziono ponad 120. Dla tych budynków jest typowym obszarem 9-19 m², sprzęt grzewczy, je- jeżeli występuje, zazwyczaj znajduje się w północno-zachodnim rogu. pit kolumna na południowej stronie wnęk może sugeruje, że (semi) arachidowy mieć do kalenicy . Technicznie te budynki były zróżnicowane: Zastosowana technologia konstrukcji szkieletowej , dzianiny , spline i kicz .

W związku z transformacją średniowiecznego społeczeństwa podczas 13. aż do 15 wieku , kraj ten zmienia domu. Dom jest częściowo lub całkowicie zagłębionym w ziemi staje się piętrowy budynek z podłogi na poziomie gruntu lub wyniesiony nad ziemią. I zmieniła swój podstawowy układ, oprócz kawałek pojawia się w dwóch częściach i stopniowo zyskuje przewagę trójstronnego domu. Ponieważ jest ona następnie czerpać inne rodzaje umowy ( pokoje do wynajęcia , dvojtraktová układ itd.) Ogólnie rzecz biorąc, dom jest w większości przypadków wzrosła do szerokości tylko wyjątkowo wysoka. Ważnym aspektem, który znacząco wpłynął na rozwój domu jest również opracowanie paleniska .

W tym samym czasie, nawet na terytorium dzisiejszej Republiki spreadów, najstarsze kamienice zostały prawdopodobnie wykonane z drewna, rzadziej z kamieniołomu, często z drewnianą lub ryglową podłodze. Bogate domy z 13 wieku były kamienne, około dwóch do trzech piętrach, sklepione sale parterze, oraz wysoki dwuspadowy grzbiet. Przylegają do siebie, tworząc ciągłą kolejek i budowach były zwykle wąskie i bardzo głęboko, tak że większość wewnętrznych pomieszczeń nie naturalnego światła. Od 14 wieku zaczynają korzystać z technologii murowej i szachulcowe budynki, choć tym razem z nami zachowane. Nawet ceglane domy zostały później często przebudowywany, więc zachował tylko piwnice i murze. Wybitnym przykładem zachowanego domu z 14 wieku (prawdopodobnie około 1330 roku) jest wieża dom na kamiennej Bell na Rynku Starego Miasta w Pradze, pierwotnie królewski pałac z wewnętrznym dziedzińcem i bogatej rzeźbiarskiej i malarskiej dekoracji. Stone House w Kutna Hora jest z końca 15 wieku.