Měnové války

Měnové války nebo konkurenční devalvace jsou konzistentní úmyslné kroky vlád a centrálních bank několika zemí k dosažení poměrně nízkého směnného kurzu pro jejich národní měnu, aby se zvýšil jejich vlastní vývoz a snížil dovoz . Zvýšení vývozu je způsobeno snížením výrobních nákladů domácích vyvážejících podniků v cizí měně a příležitostí snížit ceny vývozních produktů. Když se místní měna znehodnocuje, dovozy se stávají dražšími a v důsledku toho se snižují, což vytváří konkurenční výhody pro místní výrobce.

Historie

Fenomén měnových válek až do nedávné doby byl poměrně vzácný. Je všeobecně známo, že jednou z epizod je ta, která nastala v roce 1930, kdy některé státy prodávaly měnu pod svou skutečnou hodnotou s cílem potlačit objemy zahraničního obchodu jiných zemí [1] .

Šéf MMF Dominique Strauss-Kahn, 02.10.2010, řekl s odkazem na situaci v Číně a prohlášení ministerstva financí Brazílii na počátku globální měnové války, že nová ohniska měnových válek opět možné [2] .

Možná regulace

Profesor Kalifornské univerzity Berkeley Barry Eichengreen věří, že výsledkem oslabení národních měn bude částečně koordinovaná liberalizace měnové politiky [3] .

Poznámky

  1. ↑ “Co je Mezinárodní měnový fond?” (Ruské vydání) (revidováno 95. září) // Mezinárodní měnový fond, 1998, s. 27, s. 5. ISBN 1-55775-789-5
  2. ↑ Měny války se vracejí – hlava MMF // IA “Interfax”, 02.10.2010 rok
  3. ↑ “Válka na oslabení” // Vedomosti, 29. září 2010, č. 183 (2881)

Leave a Reply

Your email address will not be published.