Spolehlivost

Spolehlivost (také opatrnost , ekonomika ) je systémem opatření vedoucím k mírnému výdaji jakýchkoli zdrojů.

Ve starověku

Aristotle nepovažoval šetrnost za ctnost , vzhledem k tomu , že Spartanská úsměv je extrémní; byl více přitahován velkorysostí , zaujímá si průměrné místo mezi zlozvyky záchvaty a extravagance.

Římané přidal šetrnost ( lat.  Frugalitas ) v seznamu svých ctností, popisovat to jako spoření a zdánlivou jednoduchostí, bez lakoty.

V novém čase

Thrift sebevědomě vstoupil do seznamu buržoazních ctností v mírně změněné smyslu, jak je správné plánování utrácení peněz. John Locke například řekl, že by měl džentlmen studovat účetnictví.

Adam Smith , v napodobování Aristotela, oznámil šetrnost znamenat mezi lakota a extravagance, deklarovat první nevýhodu, a druhý přebytek zájem o věci ( „objekty, které si samy pozornost“).

Nová hodnota šetrnost – který není v rozporu s výkonem materiálních statků, a zajišťuje to za účelem dlouhodobého maximalizaci potěšení – byla vyjádřena v aforismů Benjamin Franklin , „sberezhonnaya cent – získal cent“ ( Engl.  Cent ukládal je cent vydělané ) a ne ” hodit – nebudete litovat “( anglický  odpad není, nechcete ).

V Německu, pod Friedrichem Wilhelmem I., se na seznam pruských ctností dostalo frugality . Král sám aktivně cvičil tuto ctnost, že byl vytvořen výraz “kvůli pruskému králi”, Fr.  pour le Roi de Prusse , tedy “dar” [1] .

Poznámky

  1. ↑ Pour le Roi de Prusse . NYT , 1. prosince 1889

Leave a Reply

Your email address will not be published.